Autohifi magazin

Akustický hluk v autě – co ho způsobuje a jak jej řešit?

0.-uvod

Možná to znáte – sedíte ve svém autě, právě absolvujete dlouhou cestu a rádi byste si poslechli rádio nebo vaše oblíbené písničky z playlistu, případně si jen tak popovídali s ostatními pasažéry. Jenže čím vyšší rychlost, tím je ve vašem autě hlučněji a celkový jízdní komfort významně upadá. Zní vám to povědomě? Pak čtěte dále.

Akustický hluk trápí spoustu řidičů a jako takový je způsobován celou řadou faktorů – přichází mimo jiné od vozovky, podběhů, zrcátek nebo motorového prostoru. Je bezprostředně spojen i s cenou automobilu a s tím, jak se u něj šetřilo na materiálu. Možná máte zkušenosti s hučením kol při jízdě na dálnici nebo svištivým rámusem, který se ve vašem kombíku line ze zavazadlového prostoru. Ano, i karoserie vozu zde hraje veledůležitou roli, přičemž obecně platí, že kombíky nebo třeba dodávky jsou vlivem většího aerodynamického odporu hlučnější než třeba sedany.

Akustický hluk se ale dá významně redukovat – za rozumnou míru zde platí 25 až 40 %, což už určitě stojí za zvážení. Takovéto redukce hluku lze docílit v rámci kompletního odhlučnění auta. Technici při odhlučnění vylepují dveře, kufr, podlahu, střechu a jiná místa ve voze speciálními antivibračními, akustickými a protihlukovými materiály, které účinně zamezují šíření vibrací, rozštěpují některé frekvence hluku nebo rámusu nebo nepříjemné pazvuky vyloženě utlumují.

Pozornost techniků se zaměřuje také na motor a prostor mezimotoru, těsnící gumy ve dveřích apod., přičemž odhlučnění dveří kromě snížení rámusu zvenčí vede také ke zkvalitnění akustických vlastností audio sestavy a potažmo výrazně příjemnějšímu poslechu hudby, jenž je prostý jakýchkoliv nepříjemných vibrací nebo rezonancí. Dveře po ošetření navíc působí bytelněji, jako byste seděli v autě o třídu vyšším.

Pro snížení míry hluku v automobilu však může udělat spoustu věcí také sám majitel – na začátek stačí, když si pořídí kvalitnější obutí (doporučujeme sledovat údaj o hlučnosti gum) a menší ráfek. Velké halogeny sice vypadají hezky, ale bohužel platí za jednoho z hlavních původců hluku od vozovky, takže je zde namístě určitý kompromis.

Vlastní iniciativa spolu s kompletním odhlučněním vozu mohou vést k redukci hluku až o zmiňovaných 25-40 %, což se mimořádně příznivě promítne na jízdním komfortu, obzvláště na delších cestách.

Líbil se vám článek a rádi byste nadobro vyřešili otázku nepříjemného akustického hluku ve svém voze? Pak neváhejte kontaktovat techniky z dílny 2din.cz! Jejich šikovnýma rukama prošly již stovky vozů, které odhlučnili vždy k maximální spokojenosti klientů. Rádi poradí a pomohou také vám! 

×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

Doplňky a náhradní díly pro karavany
Pioneer SPH-DA160DAB a propojení s vašim mobilem
 
Web7master s.r.o.
Porsche Classic Club
Automuzeum.cz