Autohifi magazin

Co zvládne propojené vozidlo v ulicích budoucnosti

Studie Bosch: “Efekt propojených vozidel 2025” Moje auto, můj hrdina: co zvládne propojené vozidlo v ulicích budoucnosti.

Zachraňování životů a předcházení nehodám: ne, nejedná se o nějakého super hrdinu v kostýmu, ale propojený automobil v roce 2025.

Společně s institutem pro výzkum Prognos nahlédl Bosch do budoucnosti a provedl hodnocení toho, co budou propojená vozidla schopná zvládnout pomocí v té době již široce rozšířených technologií: vysoce automatizované řízení, asistenti nouzového brzdění a integrace chytrých telefonů.

showcar-1header1-cc-20682

Ve studii zaměřené na Německo, USA a Čínu, bylo zjištěno, že v roce 2025 budou mít důsledky propojení zřetelný dopad na každého řidiče. „V dnešní době jsou počítače, chytré telefony a internet součástí každodenního života naší společnosti. Totéž bude v roce 2025 platit i pro propojená vozidla,“ říká Dr. Dirk Hoheisel, člen představenstva společnosti Robert Bosch GmbH.

Stručný pohled na nejzajímavější a nejvíce vzrušující fakta a čísla studie:

connectedmobilityconnectedcarsinfographicaccidentsAsistenti pohotovostní služby

V roce 2025 by mohly propojené asistenční systémy zachránit 11 000 životů, z toho 300 v Německu (USA: 4 000, Čína: 7 000). Kromě toho může být každoročně zabráněno v součtu více než 260 000 nehodám, které končí zraněním (Německo: 30 000, USA: 210 000, Čína: 20 000) – toto číslo se rovná počtu nehod, ke kterým dojde v Berlíně během dvou let.
Lidé budou moci v předem definovaných městských částech jednoduše použít svoje chytré telefony k tomu, aby si rezervovali sdílené vozidlo nebo městská autonomní vozidla taxi, která za nimi sama přijedou a dovezou je tam, kam budou potřebovat.

connectedmobilityconnectedcarsinfographictimesavePohoda namísto rozčilování se v dopravní zácpě

Lidé budou moci v předem definovaných městských částech jednoduše použít svoje chytré telefony k tomu, aby si rezervovali sdílené vozidlo nebo městská autonomní vozidla taxi, která za nimi sama přijedou a dovezou je tam, kam budou potřebovat.

 

connectedmobilityconnectedcarsinfographickilometerssavesNa Venuši a zpět

Technologie propojeného parkování by mohly ušetřit 480 miliónů kilometrů ujeté vzdálenosti (tak daleko je to ze Země na Venuši a zpět). Například při hledání místa pro parkování hlásí auta volná místa a navádí řidiče přímo k nim. V současné době najezdí řidiči v Německu při hledání každého parkovacího místa průměrně jeden kilometr – což způsobuje další dopravní zácpy a zvyšování emisí.

connectedmobilityconnectedcarsinfographiccostssaveNižší náklady pro každého majitele vozidla

Propojené asistenční systémy ušetří až 4,43 miliard eur na materiálových nákladech a škodách následkem nehody. Ze 450 milionů eur uspořených v Německu (USA: 3,6 miliardy dolarů, Čína: 380 milionů dolarů) je 100 milionů následkem samotné integrace chytrého telefonu. To představuje obrovské úspory jak pro pojišťovny, tak pro peněženku každého jednotlivého majitele vozidla.

connectedmobilityconnectedcarsinfographiccutco2andfuelsÚspory v oblasti životního prostředí

Německý národní park ve Schwarzwaldu dokáže za více než tři roky zpracovat 400 000 metrických tun CO2 – to je stejné množství, jaké budou funkce propojené mobility schopné ušetřit v roce 2025. Jak je to možné? Vysoce automatizovaná vozidla potřebují méně paliva a technologie na zjednodušení vyhledávání parkování sníží provoz a tím i výsledné emise.

en3-wirkung-kleinstadt-2
en9-zeit-got-2
en2-diffusion-wiese
connectedmobilityconnectedcarsinfographictimesave
connectedmobilityconnectedcarsinfographickilometerssaves
connectedmobilityconnectedcarsinfographiccutco2andfuels
connectedmobilityconnectedcarsinfographicaccidents
connectedmobilityconnectedcarsinfographiccostssave
showcar-1
header

 

Metodika studie:

Bosch a Prognos posoudily ještě před naplánováním výsledných efektů celkem dvanáct technologií soukromé osobní přepravy a jejich rozšířenost v Německu, ve Spojených státech, ale i ve velkých městech Číny do roku 2025. Model vychází z mezinárodních statistik o vývoji vozových parků, z údajů o nehodách, z aktuálního výzkumu, ale i z odhadů odborníků ze společností Bosch a Prognos.

Další informace o studii a hodnocených technologiích:
http://www.bosch-mobility-solutions.com/en/highlights/connected-mobility/connected-car-2025/ 

http://www.bosch-presse.de/pressportal/de/en/bosch-study-shows-more-safety-more-efficiency-more-free-time-with-connected-mobility-82818.html 

Kontakt pro novináře:
Inga Ehret,
Telefon: +49 711 811-16476

Mobility Solutions je největší obchodní oblastí Bosch Group. Podle předběžných údajů dosáhli její prodeje za rok 2016 částky 44,0 miliardy eur, což odpovídá podílu 60 % na celkových tržbách skupiny. Díky tomu je Bosch Group jedním z největších dodavatelů automobilového průmyslu. Mobility Solutions nabízí mimořádné kompetence ve třech hlavních oblastech mobility – automatizace, elektrifikace a síťové propojení – a svým zákazníkům nabízí řešení mobility založené na celostním přístupu. Mezi hlavní obchodní oblasti patří: vstřikovací technika a vedlejší agregáty pro spalovací motory, rozmanitá řešení pro elektrifikaci pohonu, bezpečnostní systémy pro automobily, asistenční systémy a funkce pro automatizované řízení, technika pro uživatelsky přívětivé informační a zábavní systémy a komunikaci přesahující rámec vozidla, servisní koncepty, jakož i technika a služby pro obchod s motorovými vozidly. Bosch přinesl důležité inovace v automobilové technice, například elektronické řízení motoru, stabilizační systém ESP nebo systém přímého vstřikování nafty common rail.

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 390 000 lidí (k 31. 12. 2016). Dle předběžných výsledků za rok 2016 dosáhly tržby firmy hodnotu 73,1 miliard eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 450 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 59 000 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 120 lokalitách po celém světě.
Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.bosch-press.com, twitter.com/BoschPresse.

×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

Veletrh Automechanika v Dubai
Hoversurf Scorpion 3, létající motocykl
 
AUNIKA Kladno s.r.o.
Web7master s.r.o.
Porsche Classic Club
Automuzeum.cz